چرا یخچال و فریزر صدای نویز می دهد؟

آگاهی داشتن از نحوه ی کارکرد لوازم خانگی برقی یکی از مواردی می باشد که می تواند در مواقع خرابی و ایجاد نقص فنی برای دستگاه به شما کمک کند تا عیوب ایجاد شده را به درستی شناسایی کرده و برای برطرف کردن آن ها اقدام نمایید. یکی از مشکلات رایج که ممکن است برای انواع لوازم خانگی منزل شما ایجاد شود؛ شنیده شدن صدای نویز از آن می باشد .این مورد به دلایل مختلفی به وجود می آید که در این مقاله به بررسی علت تولید صدا در دستگاه یخچال و فریز پرداخته و نحوه ی برطرف کردن این مشکل توضیح داده شده است.

یخچال همانند سایر وسایل و دستگاه های برقی از قطعات و بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آن ها وظایف به خصوصی را بر عهده دارند. به وجود آمدن ایراد و نقص در هر یک از لوازم خانگی برقی، به معنی کارکرد نادرست یکی از قطعات و خرابی آن می باشد و لازم است با بررسی مواردی مشخص، علت ایجاد این مسئله را شناسایی کرده و برای تعمیر و یا تعویض قطعه ی مورد نظر اقدام نمایید.

یخچال فریزر

زمانی که از دستگاه صدای نویز شنیده می شود، به احتمال زیاد مشکل از خرابی کمپرسور و یا موتور های فن یخچال و فریزر می باشد.

برای شناسایی مشکل اصلی کاری که شما باید انجام بدهید، به صورت زیر است:

 1. ابتدا سعی کنید با گوش کردن به صدا، محل دقیق آن را تشخیص بدهید.
 2. سپس بررسی کنید که یخچال و فریزر کاملا تراز بوده و در محلی مناسب قرار گرفته باشند.
 3. اگر باز هم صدای نویز برطرف نشد، موتور فن کندانسور را بررسی کنید. وظیفه ی این موتور به گردش در آوردن هوا در بین کویل های کندانسور می باشد تا گرمای ایجاد شده را برطرف کند. یکی از دلایلی که ممکن است باعث شود صداهای عجیب از یخچال بشنوید، خرابی موتور فن می باشد که برای بررسی این موضوع لازم است که ( برای ایمنی بیشتر ) برق دستگاه را قطع کنید و سپس با در آوردن پنل مربوط به کندانسور و کمپرسور دستگاه چک نمایید که:

آیا عوامل خارجی مانند گرد و خاک و …مانع عمکرد فن شده اند یا خیر؟

آیا پره های فن به درستی کار می کنند؟

آیا واشر های پلاستیکی که در قسمت فن دستگاه قرار دارد، سالم هستند؟

در صورتی که هر یک از موارد نامبرده دارای مشکلی باشد، لازم است که باید فن موتور کندانسور یخچال فریزر را تعویض کنید که پیشنهاد می شود برای این مورد از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید و البته بهترین روش تماس با یکی از تعمیرگاه های مجاز تعمیر انواع یخچال و فریزر و لوازم خانگی می باشد.

خرابی موتور فن اواپراتور یخچال فریزر

پس از بررسی موتور کندانسور در صورتی که باز هم صدای نویز شنیده می شد، به احتمال زیاد مشکل از خرابی موتور فن اواپراتور می باشد. این فن وظیفه ی انتقال هوا را از کویل های اواپراتور برعهده دارد و هرگونه خرابی در آن باعث می شود که محفظه ی داخلی یخچال شما سرد نشود و یا زمان زیادی برای سرد شدن آن طول بکشد. برای کسب اطمینان از سالم بودن این قطعه ابتدا برق دستگاه را قطع نموده و توجه داشته باشید که فن اواپراتور در قسمت فریزر یخچال شما می باشد؛ بنابراین لازم است که در صورت پر بودن بخش فریزر آن را خالی کنید و سپس پنل مربوط به اواپراتور را باز کرده و موضوع را بررسی نمایید. باز هم تاکید می کنیم که اگر از اطلاعات و تجربه ی کافی برای بررسی نمودن صدای نویز و وضعیت دستگاه برخوردار نیستید؛ حتما با تعمیرگاه لوازم خانگی سامسونگ تک سرویس تماس بگیرید تا از خدمات سرویس در محل ما در سریع ترین زمان ممکن بهره مند شوید.تعمیرات یخچال فریزر و همچنین تعمیرات ساید بای ساید در انواع برندها تخصص ما می باشد.

برچسب ها :

7 دیدگاه در “چرا یخچال و فریزر صدای نویز می دهد؟

 1. مینا بهرامی گفت:

  سلام شب شما بخیر.
  دوروزه که یخچال با فاصله 2 دقیقه مدام موزیک میزنه و این صدا اعصابمو بهم ریخته علت چی میتونه باشه ؟؟؟

  1. سامسونگ تک سرویس گفت:

   درود. کلید لای درب چک شود

 2. سایخ گفت:

  سلام ما 6 ماهه ساید روسو 2 خریدیم . ولی اونطور که گفته بودن بیصدا نیست. مدام صدای تق و توق و دنگ میده و شب من از خواب میپرم. علتش مونتاژ داخل بودن هست یا مشکلی داره؟ سام سرویس که فقط میگه طبیعیه. این طبیعیه که از صدای تق و توق اعصابت به هم بریزه؟

  1. سامسونگ تک سرویس گفت:

   درود. مشکل ندارد

   1. ناشناس گفت:

    صداهای بلند و غیرعادی که رو اعصابه چطور مشکل نداره؟

 3. بهار گفت:

  سلام فریزر ما صدای ترانس برق میده علتش چیه واقعا صداش رو اعصابه

  1. سامسونگ تک سرویس گفت:

   درود. یخ ساز مشکل دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.